Za nami drugi weekend festiwalowy pełen ciekawych wydarzeń i wielu emocji! W dniach 22-24 września naszymi gości byli artyści z Hiszpanii, którzy zaprezentowali wspaniały taniec współczesny w spektaklu pt: „JAK MAM NA IMIĘ?”. W piątek odwiedziły nas grupy żłobkowe i przedszkolne, w sobotę i niedzielę widownia zapełniła się całymi rodzinami. Udało nam się stworzyć kartonowe królestwo, które uruchomiło w dzieciach nieskończone pokłady kreatywności, chęci budowania, tworzenia, ale również burzenia i budowania na nowo.

 

W sobotę i niedzielę odbyły się warsztaty „Taniec jako artystyczny i kulturowy język komunikacji” z Omarem Mezą, dedykowane artystom, animatorom i pedagogom oraz nauczycielom ze żłobków. W niedzielę pierwsze warsztaty w ramach PRACOWNI TEATRALNEJ DLA DZIECI I RODZICÓW pt. ”Taniec i plastyka ruchu” poprowadziła Lena Kowalska, aktorka Teatru Małego Widza.

 

A co wydarzyło się podczas spektaklu?

Zielony dywan, zielona górka i pusta scena. Nagle zauważamy jakiś ruch i na szczycie górki pojawia się stopa. Bardzo ruchliwa stopa. Po chwili pojawia się druga stopa, a za nią zielona postać i pełzający dywan...Ten dywan ma ręce! I nogi! - wykrzykują dzieci. Ten dywan potrafi nawet tańczyć. Spektakl "JAK MAM NA IMIĘ" jeszcze wiele razy zaskoczył naszych widzów, bo na scenie pojawiły się min. kanapa, która stała się pociągiem, dywan przemienił się w lustro, fotele zaczęły same chodzić, rozświetliły się makowe lampy. Jak masz na imię? Tak, ty, jak masz na imię? Czy dowiemy się, jak mają na imię bohaterowie spektaklu?

Hiszpański występ artystów z Date Danza - Danza Contemporánea był okazją do oswojenia najmłodszych widzów z tańcem współczesnym. 

- Co oni robią? - zapytała zaciekawiona dziewczynka obserwując ekspresyjny taniec. 

- Robią balon z buzi!

Dzieci doskonale rozpoznają język wyrażany ruchem i to on, wraz z grą świateł i muzyką, tworzy przyjemną, przyjazną atmosferę, która przyciąga ich uwagę bez potrzeby używania wyszukanych efektów specjalnych.

 

Bardzo dziękujemy Hiszpanom za przepiękny i poetycki teatr tańca.