Autor muzyki: François Landry.

 

21 i 22 października zaprezentowaliśmy w Starej Prochowni oryginalny i ascetyczny scenograficznie spektakl artystów z Teatru PUZZLE. Kanadyjscy goście bardzo nas zaskoczyli, ponieważ przyjechali na festiwal... bez scenografii! Co więcej, ledwo było ich widać na scenie, a to dlatego, że byli ubrani całkowicie na czarno. Największą jednak niespodziankę stanowił fakt, że spektakl PLASTIK to rodzaj teatru… lalkowego! A przecież wiadomo, że nam z teatrem lalkowym czy kukiełkami zupełnie „nie po drodze”. Przyznajemy jednak, że nie były to typowe lalki. Postacie, które pojawiły się na scenie artyści tworzyli na żywo, na naszych oczach, a jedyny materiał, którego używali, to zwykłe, plastikowe torby. Jeden z powodów, który ostatecznie zadecydował o tym, że tytuł ten pojawił się w programie tegorocznej edycji festiwalu TAKE PART IN ART - to prosty rekwizyt. Najważniejszy był jednak fakt, że PLASTIK to potężna dawka humoru, mistrzowska animacja i niebanalny pomysł na „spektakl z przesłaniem”.

 

Dzieci wychodzące z piątkowych spektakli dla grup przedszkolnych komentowały między sobą: 

- „Nie moge! Ale to było śmiesne! As mnie głowa lozbolała!”. 

Mimo barku wyszukanej scenografii, na scenie działo się całe mnóstwo rzeczy. Jako ciekawostkę dodamy, że po ostatnim spektaklu artystom nie została ani jedna torba! Mali widzowie wychodzili z teatru z plastikowymi ptakami, kwiatami, królikami, piłkami, widziano nawet chłopca z meduzą na głowie, meduzą mocowaną do uszu ;)

 

PLASTIK z pewnością stanie się ogromną inspiracją dla dzieci - artyści w ciekawy sposób pokazali, jak narodził się pomysł na spektakl, jak przebiegał proces kreacji i wymyślania całej historii, a na koniec wspólnie z dziećmi tworzyli i animowali plastikowe postaci. Kto słuchał i patrzył uważnie na pewno zapamiętał, że potrzeba aż 400 lat, aby każda plastikowa torba zniknęła z powierzchni ziemi.

 

Pavla i Csaba - serdecznie dziękujemy za ten energetyczny i kolorowy występ!

 

20 października w ramach PRACOWNI TEATRALNEJ A DLA DZIECI I RODZICÓW odbyły się warsztaty pt.: ORKIESTRA RECYKLINGOWA. Pozornie bezużyteczne lub bezwartościowe rzeczy bywają przedmiotem absolutnej fascynacji dzieci. Mali odkrywcy badają ich możliwości, używają do zabawy i twórczych eksperymentów. Podczas warsztatów zagłębialiśmy się w ten niezwykły świat zwykłych rzeczy i materiałów, nadawaliśmy im nowy sens i nowe życie. Wspólnie z rodzicami dzieci wykonały kilka instrumentów muzycznych, aby na koniec zagrać wielki recyklingowy koncert.